Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Hüseyin Hüsnü Türkmen

Hattat Hüseyin Hüsnü Türkmen


Hattat Hüseyin Hüsnü Türkmen

1970 yılında Trabzon῾da doğdu. İlk ve orta öğrenimini 1989῾da İstanbul῾da tamamladı. 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü῾ne girdi. Hat ana sanat dalının yanında çini yardımcı sanat dalını da seçti.

Hat sanatında rik῾a meşkini Mahmut Öncü ile çalışmıştır. Rik῾a, dîvânî, celî dîvânî, ta῾lîk yazılarını dönemimizin en önemli üstatlarından olan rahmetli Prof. Dr. Ali Alpaslan ile altı sene meşk ederek, hocasından imza yetkisi aldı. Bu sıralarda sülüs, nesih yazılarını Yard. Doç. Dr. Hüseyin Gündüz ile çalıştı. çini derslerini ise hocaları Prof. Dr. Kerim Silivrili ve Prof. Dr. Sitare Turan Bakır῾dan aldı. İki yıl Saadet Gazi hanımdan kağıt restorasyonu dersleri aldı. 1998 yılında eğitimini tamamlamıştır.

2000-2005 yılları arasında, derslerine şevkle devam ettiği Fuat Başar῾dan sülüs ve nesih yazılarından icazet aldı. Bu sıralarda hocasının ebru sanatındaki ustalığından faydalanarak bir yıl derslerine iştirak etti.

Halen; celî ta῾lîk, celî dîvânî yazıları üzerine günümüz üstatlarından Yrd. Doç. M. Savaş çevik ile çalışmalarını sürdürmektedir.

2004 yılından beri üstat Mehmed Özçay῾dan nesih dersleri almaktadır. 2007 yılında Osman Özçay῾dan sülüs meşkine başlamıştır.

1999-2001 yılları arasında Fatih Belediyesi meslek edindirme kurslarında dersler verdi. 2002 yılından itibaren İSMEK῾te hat dersleri vermektedir, 2008 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları, Hat Sanatı Bölümü῾nde başladığı yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Kaynak: Hüsn-i Hat Buluşması, İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Kültür Müdürlüğü, İstanbul, 2008.

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Levha - Ayet-i Kerîme - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2024