Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Muhittin Serin

Hattat Muhittin Serin


Hattat Muhittin Serin

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi῾nde Türk-İslam Sanatları Tarihi profesörü olarak görev yapmaktadır. Hat sanatı sahasında ilmi araştırmalarda bulunan Serin, aynı zamanda Kemal Batanay῾dan ta῾lîk yazı meşk etmiş ve icazet almıştır. Serin῾in, Kubbealtı Kültür ve Sanat Vakfı yayınlarından çıkan Halim Efendi, Hulusi Efendi ve Kazasker Mustafa İzzet Efendi῾nin eserlerinden oluşan Meşk Murakkaları, Hat Sanatı ve Meşhur Hattatlar, Hattat Aziz Efendi ve Hattat Şeyh Hamdullah adlı eserleri bulunmaktadır.

Serin, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli hat sergilere katılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri῾nde, 2002 yılında Smithsonian Enstitüsü tarafından düzenlenen İpek Yolu Festivali῾ne ve North Carolina Sanat Müzesi tarafından tertip edilen Sultanların İmparatorluğu sergilerine katılmış ve seminerler vermiştir. 1977 yılında İran Kültür Bakanlığı ve çağdaş Sanatlar Müzesi῾nin organize ettiği İslam Dünyasında Birinci Hat Festivali῾ne, 1994῾te Indiana Üniversitesi Güzel Sanatlar Müzesi῾nde Türk-İslam Sanatları Sergisi῾ne katılan Muhittin Serin, 1993 yılında yine Indiana Üniversitesi Güzel Sanatlar Müzesi῾nde şahsi bir sergi açmıştır. Hat sanatıyla ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunan Serin, yurtiçi ve yurt dışında çeşitli konferanslara da katılmıştır.

Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi῾nde hat ve tezhip maddelerini hazırlayan Muhittin Serin, New York Halk Kütüphanesi Humanities and Social Sciencses Library, Yale Üniversitesi Library Beinecke Rare Book and Manuscript Library, Indiana Üniversitesi Fine Arts Museum, The University of Michigan Library Special Collections Library Michigan, Mısır Milli Kütüphanesi῾nde İslam Sanatlarıyla ilgili araştırmalar yapmıştır.

Kaynak: Hüsn-i Hat Buluşması, İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Kültür Müdürlüğü, İstanbul, 2008.

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Levha - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019