Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Hüseyin Gündüz

Hattat Hüseyin Gündüz


Hattat Hüseyin Gündüz

1961῾de Kayseri῾de doğdu. 1976-1982 yılları arasında Hamid Aytaç ve Kemal Batanay῾dan Nesih, Sülüs, Ta῾lik dersleri aldı. 1982-1984 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi bünyesindeki Hat derslerine katıldı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi῾nden 1984῾te mezun oldu.

Prof. Emin Barın ile Hat Sanatının incelikleri, yazı tetkiki, Kûfî, Divânî yazı ve yazı restorasyonu konusunda çalışmalar yaptı. 1985 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat Anasanat Dalı῾nda Araştırma Görevlisi oldu.

‴Şeyh Hamdullah ve Karahisari Ekollerinin Karşılaştırılması‴ konulu tez ile Yüksek Lisans aldı. ‴Hat Sanatının Estetik Öğeleri‴ konulu tez çalışması ile Sanatta Yeterlilik yaptı. Prof. Dr. Ali Alparslan ile hat konusunda çalışmalar yaptı. 1996῾da yardımcı doçent oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat Anasanat Dalı Başkanı oldu. Halen Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Hat Anasanat Dalı῾nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli sergilere katıldı. Yerli ve yabancı devlet adamları ve tanınmış kişilere tuğralar yazdı. Sadberk Hanim Müzesi῾nde, yerli ve yabancı koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Sadberk Hanim Müzesi, Sevgi Gönül, Sakıp Sabancı, Erdoğan Demirören ve diğer bazı özel koleksiyonlarda bulunan el yazmalarının restorasyonlarını yaptı. Geleneksel Türk sanatları ile ilgili bilimsel ve sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynak: Hüsn-i Hat Buluşması, İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Kültür Müdürlüğü, İstanbul, 2008

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Levha - Dua - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019