Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Ali Selçuk Erkurt

Hattat Ali Selçuk Erkurt


Hattat Ali Selçuk Erkurt

28 Haziran 1941 tarihinde İstanbul Draman῾da Kadı Sadi Tekkesinde dünyaya geldi. İlk öğrenimini Draman῾da 16.Mektep῾de tamamladıktan sonra Karagümrük orta okulundan son sınıfını nakledip, Ankara Kızılay Namık Kemal orta okulundan mezun oldu. Tekrar İstanbul῾a dönerek Vefa Lisesine kaydını yaptırıp 1 yıl devam etti, sonrasında Erzurum Erkek Sanat Enstitüsü tesviye bölümünü kazandı ve 1959 yılında mezun oldu. 1959 yılında yedek subay öğretmen olarak, Sivas῾ın merkez köylerinden Kara Mehmedoğlu çiftlik köyünde öğretmenlik yaptıktan sonra teğmen olarak 1962 senesinde tezkeresini aldı.

1962῾de açılan Tekel Memurin kursunu kazanıp Paşabahçe Tekel῾de muhasebe memuru olarak göreve başladı. 1967 yılında Unkapanı Tekel Genel Müdürlüğüne naklini aldırdı. 25 senelik memurluk görevini tamamladıktan sonra emekliliğini isteyip Tekel῾den ayrıldı.

Hat sanatı ile iştigali; henüz emekli olmadan 1970 yılında Hattat Mustafa Halim Özyazıcı῾nın talebesi Hattat Ali Rüşdi Oran ile tanışıp, derslerine iştirak etmesiyle başlamıştır. 1975 senesinde Ali Rüşdi Oran῾dan Rika, Sülüs, Nesih dallarında icazet almıştır. Ahmet Hüsrev Koyuncu, Selim Türkoğlu, Yılmaz Turan, İbrahim Tunç, İslam Kaya ve İsrafil Gök icazet verdiği talebelerinden birkaçıdır.

İsmailağa Camii Medresesinde hat öğretimine başlamış olup, halen bu vazifesine Salı ve çarşamba günleri öğlen namazına müteakip erkek öğrenciler ile devam etmektedir.

Kaynak: husnihatatolyesi.com

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Levha - Nazar Ayeti - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019