Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Mesut Dikel

Hattat Mesut Dikel


Hattat Mesut Dikel

1966 Mersin - Erdemli doğumludur. Silifke kökenlidir. Ortaokulu Erdemli İmam-Hatip Lisesinde okudu. Erdemli lisesi mezunudur. 1990 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim-iş Eğitimi Bölümü, Grafik Ana Sanat Dalı Prof. M. Zeki Kuşoğlu Atölyesi mezunudur. Kubbealtı Akademisinde bir süre çiçek Derman gözetiminde tezhip derslerine iştirak etti. Geleneksel sanatlarının gelişmesinde Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu῾nun destekleri çok büyüktür. 1990 yılından beri Adana da yaşamaktadır.

18 yıl boyunca kurmuş olduğu grafik ve tasarım atölyesinde yüzlerce firmanın reklam danışmanlığını yaptı. Ulusal ve uluslararası grafik tasarımlarına imza attı. Bu gün yüzlerce kurumun logo - logotype ve kurumsal kimliğine imza attı. çok sevdiği reklamcılık, tasarımcılık sektörünü bırakarak kendini tamamen geleneksel sanatlarımıza adadı.  Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı῾na bağlı bir okulda resim öğretmenidir. Profesyonel ressamlık yapmaktadır. Adana Sanat Konseyi başkan yardımcısıdır. Adana Kültür Sanat Derneği üyesidir. Dört yıl süre ile Adana Ressamlar Derneği Başkanlığı yapmıştır. AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) üyesidir. Resim, illüstrasyon, airbrush, grafik, fotoğraf, ebru, minyatür, kaligrafi, maden kesme alanlarında profesyonel çalışmalar yapmakta ve sanat eserleri üretmektedir.

Dikel῾in birçok eseri başta Amerika, Almanya, Hollanda, Avustralya, Romanya, Türkmenistan ve yurtiçinde bu gün özel kuruluş ve şahıs koleksiyonlarındadır. Amerika῾da 2 binin üzerinde özel çalışma resim eseri özel kurum ve kuruluşlardadır. Dikel῾in çalışmaları ulusal ve uluslararası grafik ve illüstrasyon kataloglarında yayımlanmıştır. Resim, grafik, afiş, logo yarışmalarından ödülleri bulunmaktadır. Yüzden fazla karma sergiye iştirak etti. 38 kez kişisel sergi açmıştır. Airbrush resimlemede uluslararası ödül sahibidir. 30 yıldır ileri seviyede profesyonel olarak airbrush çalışmaktadır.

Son dönem çalışmalarını hüsn-i hat, minyatür, ebru ve sedef-metal oygu tarzda eserler oluşturmaktadır. Türkiye῾nin bilinen en küçük resim ve heykellerini gerçekleştirmiştir. Hüsn-i hat çalışmalarında dünyanın önde gelen hat sanatçısı Davut Bektaş beyefendiden altı yıldır mektuplaşma usulü ile meşk etmektedir. Hattat Mahmut Şahin hocadan talik meşk etmiş ve icazet onayı almıştır. çalışmalarını kendisine ait atölyesinde sürdürmektedir. Burada sanatsal eğitim çalışmaları da vermekte olup, resim öğretmenliği de yapmaktadır. Evli ve bir kız evlat sahibidir. Anadolu Geleneksel Türk Sanatları Derneğinin kurucu başkanlığını yapmaktadır.

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Müdevver Levha - Hadis-i Şerif - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019