Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Ayten Tiryaki

Hattat Ayten Tiryaki


Hattat Ayten Tiryaki

1961 Ordu doğumludur.1983 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini yüksek lisans diplomasıyla bitirdi. Öğrencilik yıllarında başladığı sanat çalışmalarına İstanbul῾da devam etti.
1983 yılında Hattat Hasan çelebi῾den hat dersleri almaya başladı. 1989 yılında Hasan çelebi῾den ilk hanım hattat olarak hat icazeti aldı. 1984 yılında Kubbealtı Akademisi bünyesinde tezhip kurslarına başladı. Prof. Dr. çiçek Derman ve İnci Ayan Birol hanımefendilerle birlikte çalışmalarını sürdürdü.1986 yılında da Prof. Dr. çiçek Derman hanımefendiden tezhip icazeti aldı.

Yurt içinde birçok karma sergiye katıldı.1997 yılında Kuveyt῾te düzenlenen bir festivale Türkiye῾yi temsilen katıldı. 2002 yılında Birleşik Arap Emirlikleri῾nde düzenlenen bir organizasyona hat ve tezhip sanatçısı olarak Kültür Bakanlığı tarafından ülkeyi temsilen gönderildi.Kadın Ve Sanat organizasyonunda sergi açtı. IRCICA῾nın düzenlediği 5. ve 7. Uluslararası Hat Yarışmasında nesih dalında teşvik ödülü aldı. 2003 yılında İstanbul῾da iki karma sergi düzenledi bir sergiye de eserleriyle katıldı. Ocak 2004῾de Dubai῾de düzenlenen bir sergiye de eserleriyle katıldı.
Yabancı dil olarak İngilizce ve Arapça öğrenimi gördü. Üsküdar ve Ümraniye῾de Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur῾an kurslarında 20 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 2004 yılında emekli oldu. Aynı yıl öğrencileriyle birlikte Altunizade Kültür Merkezinde bir karma sergi açtı.

2006 Şubat ayında Dubai῾de karma hat sergisine katıldı. 2006 Temmuz ayında Londra῾da İslam Expo῾nun düzenlediği bir festivale katıldı. 2007 yılında Üsküdar ve Pendik῾te düzenlenen sergilere katıldı. 2008῾de Katar῾da düzenlenen bir sergiye katıldı.

‴Kalemdeki alınteri yardımseverlik için‴ temalı Albaraka Türk Geleneksel Hat Yarışması῾nda sülüs ve sülüs-nesih dallarında teşvik ödülü kazandı. Ayrıntılı bilgi için yarışma sonuçları sayfasına bakabilirsiniz.

Sürekli hat ve tezhip kursları düzenleyerek öğrencileriyle birlikte sanat çalışmalarına devam eden sanatçı evli ve üç çocuk annesidir.

Sanatçının web sitesi: www.tiryakiart.com

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Hilye-i Şerîf - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019