Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Savaş Çevik

Hattat Savaş Çevik


Hattat Savaş Çevik

1953 yılında Akseki (Antalya)῾da doğdu.1976 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi῾nin Grafik Bölümünden Yüksek Lisans diploması alarak mezun oldu.Aynı yıl, hocası Prof.Emin Barın῾ın asistanı olarak aynı bölümde öğretim üyeliği görevine başladı.1983 yılında Lâtin Yazısı konusundaki doktora çalışmasını tamamladı.1987῾de Yard.Doçentliğe atanarak Yazı Tasarımı konusunda ihtisaslaştı.

Hat Sanatı konusundaki çalışmalarına 1973 yılında; son yüzyılın ünlü hattatları olan Kemal Batanay῾dan rik῾a ve tâlîk, Hâmit Aytaç῾dan sülüs ve nesih yazılarını meşkederek başladı. Her iki hattatın ölümlerine kadar hat öğrenimini sürdürdü. Sonraları hattat Prof.Ali Alpaslan ile dîvânî ve celî dîvânî yazılarını meşketti. Bu arada hocası Prof.Emin Barın ve hat uzmanı Prof.Uğur Derman ile hat konusundaki bilgi ve görgüsünü artırdı. 1986῾da İslâm Tarih,Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)῾nın düzenlediği Uluslararası Hâmit Aytaç Hat Yarışması῾nda, birincilik ile iki adet mansiyon ödülü başta olmak üzere hat ve grafik konusunda yurtiçinde ve dışında otuz civarında değişik ödülleri bulunmaktadır.

Hat sanatı konusunda Türkiye ve diğer ülkelerde,çeşitli koleksiyonlarda; levha,hilye, tuğra ,cami yazısı, ferman v.b. formlarda çeşitli eserleri bulunmaktadır.

Sanat çalışmalarının yanısıra, üniversite öğretim üyeliği görevini de sürdüren sanatçının, Lâtin Yazısı ve kaligrafi konularında da çeşitli eserleri bulunmaktadır. Bu konuda ticari çalışmaları ile birlikte, yerli ve yabancı birçok devlet başkanına ve idarecilere verilen berat,hediye,diploma, belge gibi kaligrafik çalışmaları da önemli bir yer tutmaktadır.

Hat sanatında klasik çalışmaları ile birlikte kendisine özgü geliştirdiği modern tarzdaki uygulamalı çalışmalarına devam ederken; teorik çalışma ve yayınları ile, hat kursları, jüri üyelikleri,yazı ve imza konusunda bilirkişilik çalışmalarını da sürdürmektedir. Bugüne kadar hat konusunda çeşitli ülkelerde 22 kişisel sergi gerçekleştirmiş ve 50 karma sergiye katılmıştır.

Halen İstanbul῾da yaşamakta olan sanatçı, 2002 yılında kendi isteği ile emekliye ayrılmıştır. 2004 yılında Haliç Üniversitesi῾nde Grafik Bölümünün kuruluş çalışmalarını gerçekleştirmiş olup bu bölümde öğretim üyeliği görevine başlamıştır. Bu görevi yanı sıra 2005 yılında Doğuş Üniversitesi῾nin Grafik Bölümünde de ek olarak eğitim vermeye başlayan sanatçı her iki üniversitedeki eğitim görevi ile birlikte İstanbul῾daki özel atölyesinde hat ve kaligrafi çalışmalarını sürdürmektedir.

Tel: 0212 2362606
Fax: 0212-2587580
GSM: 0532 2311289
E-mail: savascevik@superonline.com
Web: www.savascevik.com

Kaynak: savascevik.com

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

TamamıTamamı

Hattat Savaş Çevik menüsüne ait diger içerikler...

1. On Parmağında On Marifet: Yazının Virtüözü Hattat Savaş Çevik
2. Temel Sanat Yapıları ve Değerlendirmeleri Semineri - Doç. Dr. Savaş Çevik

 


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Levha - Cuma Sûresi - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019