Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Mehmed Hakan Özsaraç

Hattat Mehmed Hakan Özsaraç


Hattat Mehmed Hakan Özsaraç

1968῾de Şebinkarahisar῾da doğdu. 1985῾te Şebinkarahisar İmam-Hatip Lisesini bitirdi. 1995῾te O.M.Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldu. İlkokul yıllarından bu yana hat sanatından fotoğrafçılığa, biyolojik bilimlerden mûsikiye, astronomiden yabancı dillere kadar insanı olgunlaştıran her şeye ilgi duydu.

Hat sanatıyla ilk tanışması lise birinci sınıfta bir arkadaşının Kur῾an-ı Keriminde gördüğü amatörce yazılmış kaligrafik besmele ile oldu. Yaşadığı şehirde hattat bulunmadığı için dolma kalem uçlarını keserek bir yıl kadar basılı hat eserlerinden bakarak kendi kendine meşk etti. 1983῾te babası verdiği söz üzerine onu Reisül Hattatin Hasan çelebi῾ye götürdü ve 2 yıl mektupla sülüs hattı meşk etti. Yorucu tıp eğitiminden dolayı hat meşkine uzunca bir süre ara verdikten sonra 2013 yılında Hasan çelebi῾nin talebelerinden Halil İbrahim Alperen Beyle meşkine kaldığı yerden devam ederek 27 Aralık 2015῾te Reisül Hattatin Hasan çelebi ve Halil İbrahim Alperen Beylerden sülüs ve nesih hattı icazeti aldı. Ayrıca 2015῾ten beri Hattat Tahsin Kurt Bey῾den talik hattı meşk etmektedir.

Halen Samsun῾da Aile Hekimi olarak görev yapmakta olan Mehmed Hakan Özsaraç neyzendir ve 1990 yılından bu yana tasavvuf musikisi ile de iştigal etmektedir. Ayrıca fotoğraf sanatıyla uzun zamandan beri uğraşmakta olup milli ve milletlerarası yarışmalarda sayısız ödülleri vardır. Orta düzeyde Arapça ve Osmanlıca, iyi düzeyde İngilizce bilen Mehmed Hakan Özsaraç evli ve 2 çocuk babasıdır.

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Müsennâ Zerendûd Levha - Ayet-i Kerîme - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019