Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Doğan Çilingir

Hattat Doğan Çilingir


Hattat Doğan Çilingir

Ankara῾da 1949 yılında dünyaya gelen Doğan çilingir, 1970 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi῾nden mezun oldu. Öğretmenlikten emekli olan ve 5 Nisan 1991 tarihinde hat çalışmalarına başlayan çilingir, hattat Adem Sakal῾dan Sülüs ‴Rabbi yessir‴ meşkiyle sanata başladı. Sülüs ve nesih meşklerine Adem Sakal῾ın da hocası olan Fuat Başar῾la devam eden ve meşkleri içine sinmediği için 3 kere baştan sona kadar tekrar yazan çilingir, 6 sene sonra icazet aldı. Sanatçının meşklerini Mehmet Özçay da görmüş ve çalışmalardan memnun olduğunu belirtmiştir. Hattat Hamit Aytaç῾ın mezar naklinde meşk ve çalışmalarını hattat Hasan çelebi῾ye de gösteren çilingir, birçok üstattan teşvik edici iltifatlar aldı.

çalışmalarını daha çok Ankara῾da gerçekleştiren çilingir, Alanya῾da 1, Ankara῾da 3 kişisel sergi açtı. 7, 10. ve 12. Devlet Türk Süsleme Sanatları sergi ve kataloglarında eserleri yayınlanan, ayrıca IRCICA῾nın düzenlediği 5. Uluslararası Hüsn-ü Hat Yarışması῾nda Türkiye῾yi temsil eden tek Türk olarak dereceye giren ve ödül kazanan çilingir, 27 Hilye-i Şerif, çok sayıda sülüs-celi istif, sülüs, nesih ve talik eserlerinin yanında kolaylıkla cesaret edilemeyen bir kulvar olan ilk İslam yazısı; hakiki-yazma kûfî deryasına dalarak bu dalda da özgün eserler verdi. Bunlar arasında yer alan ve akademik bir çalışma mahiyetinde kabul edilen ‴Hakiki-Yazma Kufi Meşkleri‴nin, sahasında ilk olması hasebiyle dünyada bir eşinin daha bulunmadığı ifade edilmektedir. Hocası Fuat Başar῾ın, hattatlar arasındaki bir sohbette, Doğan çilingir῾e işaretle ‴Zamanımızda sahabeler devrindeki yazıyı bile yazan var‴ diyerek sanatçının yeteneğini anlattığı belirtilmektedir.

Tuğrakeş de olan GESAM üyesi hattat Doğan çilingir, Kültür ve Turizm Bakanlığı῾nın 16.02.2005 gün vs 17961 sayılı onayıyla illerde açılan Hüsn-i Hat kurslarında görevlendirilecek eğiticilerin yeterliliklerinin belirlenmesiyle yurt içi ve dışında sergilenecek eserlerin seçimi amacıyla oluşturulan Değerlendirme Komisyonu üyeliğine seçildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi῾nin ve Kültür Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim Dairesi῾nin açtıkları hat kurslarında 300῾den fazla öğrenciye Hüsn-ü Hat hocalığı yapan çilingir῾in öğrencilerinden 6῾sı icazet aldı.

30 Temmuz 2006῾da, 57 yaşında hayata veda eden Doğan çilingir, Türkiye῾nin son dönemde yetiştirdiği en önemli hat sanatçılarından biriydi.

Kaynak: turkhattat.com

Sanatçının web sitemizde yer alan eserlerini buraya tıklayarak görebilirsiniz.


Site Hakkında

ARAMAARAMA
Hat Eserleri Galerisi


Hat Eserleri Galerisinden...

Levha - Dörtlük - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

 
 

Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019