Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
 Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - • Hasan Çelebi ve Talebeleri "Kağıda Akan Damlalar" Hat ve Tezhip Sergisi / 28 Temmuz - 20 Ağustos 2011

 • Hasan Çelebi ve Talebeleri

  Fotoğraf galerisi içeren yazıHattat Hasan Çelebi ve Talebeleri, "Kağıda Akan Damlalar" isimli Hat ve Tezhip sergisiyle 28 Temmuz - 20 Ağustos 2011 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi῾nde...

  Sergide Hasan Çelebi῾nin talebelerinden; Davut Bektaş, Ahmet Kutluhan, Abdullah Gün, Ayten Tiryaki, Hilal Kazan, Betül Utku, Deniz Bektaş, Ömer Faruk Özoğul, Nermin Çokoy, Fatma Ülker, Ahlam Hazini, Ayşen Uzun, Ebru Ersoy, Zeynep Sevsevil ve Sare Çizmecioğlu῾nun eserleri yer alıyor.

  Sergilenen eserlerin tezhipleri ise Ayten Tiryaki Atölyesi, Nilüfer Kurfeyz - Selim Sağlam Atölyesi, Fatma Zehra Durmuş, Emine Can Nalbantoğlu, Ayşe Sayın tarafından yapılmışır.

  Büyük fotoğraf için tıklayınızBüyük fotoğraf için tıklayınızBüyük fotoğraf için tıklayınız

  Hasan Çelebi, 1937 yılında Erzurum῾un Oltu ilçesine bağlı İnci köyünde dünyaya geldi. 1956-1986 yılları arasında Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Üsküdar Nasuhi Cami, Artvin Yusufeli Cami, Üsküdar Sultantepe Şeyhülislam Mehmed Zahid Camii, Şeyh Devatî ve Selami Ali Camilerinde imamlık vazifesi yapmıştır.

  Hasan Çelebi῾nin, Hafız Osman ve Rakım῾dan gelen yola Hamid Bey῾le eklemlenmekte olan üslûbu, kişisel karakteristiğinin de zirveye ulaştığı bir nitelik kazanmıştır. İstif içinde harflerin ölçülerinden taviz vermeksizin, teşrifatı ön planda tutan (okunuşu mümkün kılan) bir kompozisyon prensibini benimsemektedir. İstiflerde zaman zaman simetrik dengeyi oluşturmak için bazı harflerin müsanna istif imişcesine - Bursa Ulu Camii῾nde Şefik Bey῾in yazılarında çokça rastladığımız gibi - tersinden yazılışlarını da görebiliriz. Çelebi῾nin mürekkebinin kağıda bıraktığı saydam leke, kalemin el ile bütünleşmiş tüm ustalıklı kıvrım - hareket - ve bir seferde yazım sadeliğini yansıtmakta; harflerin şeffaflıkla, tashihattan uzak yalınlıkları göze çarpmaktadır.

  Hasan Çelebi; kırk yılı aşan sanat hayatında, tüm zamanlarını kuşatan Hattı (yazısı) ile, geçmiş ve bugünün sanatına köprü olmuş müstesna kişiliklerden ve modern zaman içinde geleneksel tavrı yaşayan - yaşatan Hat üstatlarındandır.

  1976 senesinde ilk defa hat dersleri vermeye başladı. Günümüze kadar yurt içinde ve yurt dışında 50῾den fazla talebesine icazet vermiştir. Halen uluslar arası alanda en çok talebe yetiştiren hat hocası olarak bilinmektedir.

  İslam konferansına bağlı olarak kurulan IRCICA῾nın üç yılda bir düzenlediği uluslar arası hat müsabakalarında ve ayrıca Dubai, Katar, Malezya, İran gibi ülkelerde muhtelif zamanlarda tertip edilen uluslar arası hat yarışmalarında jüri üyeliği bulunmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışında sergiler açmış ve bir çok hat sergisine de iştirak etmiştir.

  Dubai ve Kuveyt hükümetleri tarafından kendisine hat sanatına yaptığı hizmetlerden dolayı onur ödülü verilmiş, 2008 yılında Kültür Bakanlığımız tarafından da Sanata Hizmet ödülüne layık görülmüştür. 2009 yılında Tahran῾da bulunan Hoşnüvisân Encümeni῾nin yüksek şurasına onur üyesi seçilmiştir.

  Hasan Çelebi ve Talebeleri -Kağıda Akan Damlalar- Hat ve Tezhip Sergisi / 28 Temmuz - 20 Ağustos 2011

   

   

   

  Sonraki içerikSonraki içerik

  menüsüne ait diger içerikler...

  1. Şevki Efendi῾nin 34 sayfalık Evrâd-ı Şerîf῾i Hat Eserleri Galerisinde...
  2. Hat Sanatları Müzesi
  3. Bir güzel insan daha sırlandı: Ali Öztaylan
  4. kalemguzeli.org 1 yaşını doldurdu
  5. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu
  6. Süleyman Çelebi῾nin Vesiletü῾n-Necat adlı eseri
  7. "Hat: Bir Medeniyet Çizgisi" Belgeseli
  8. Çini ve Minyatür Sanatçısı Fatma Şan ile Söyleşi
  9. Hattat Mustafa Râkım Efendi῾ye ait üç levhanın tıpkıbasımı yapıldı
  10. Bir İstanbul Hatırası
  11. Hattat Muhammed Hamdi Yazır Hayatı ve Eserleri Kitabı - Dr. Necmi Atik
  12. M.Uğur Derman῾ın Türk Hat San῾atından Seçmeler kitabı yayımlandı

   

  
  Site Hakkında

  ARAMAARAMA
  Hat Eserleri Galerisi


  Hat Eserleri Galerisinden...

  Kıta - Hadis-i Şerîfler - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

   
   
  
  Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
  çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

  Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019