Kalem Gzeli - Trk Hat Sanat. www.kalemguzeli.org
 Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org - Türk Hat Sanatı - Hattat Mehmet Arif Vural

Hattat Mehmet Arif Vural

 • Hattat Mehmet Arif Vural῾dan El Yazma Mushaf

 • Hattat Mehmet Arif Vural῾dan El Yazma Mushaf

  Hattat Mehmet Arif Vural, yüzlerce yıllık hat sanatını engellediği endişesiyle bilgisayar dizgili Mushaf yerine, tamamen geleneksel yöntemlerle ve kolay okunabilir özellikte yazdığı Kur῾an-ı Kerim῾i, ilk defa Güngören Kültür Merkezi῾nde sergiliyor.

  Sivas Zara Canova Köyü Sosyal Dayanışma Derneği῾nin üye sanatkârların katılımıyla düzenlediği ‘Hat, Tezhib, Ebru ve Yağlı Boya Resim Sergisi῾, Güngören Kültür Merkezi῾nde düzenlenen bir törenle açıldı. Açılışına yüzlerce davetlinin katıldığı sergi, birçok değerli eser yanı sıra, günümüzde ilk defa bir Mushaf halinde tamamlanan el yazması Kur῾an-ı Kerim sayesinde oldukça ilgi çekti. Okunuşundaki kolaylık nedeniyle son dönemlerde tercih edilen bilgisayar dizgili Kur῾an-ı Kerim῾e rakip gösterilen Hattat Vural῾ın 3 yıllık emekle hazırladığı eser, kolay okunurluluk yanında, geleneksel çizgileri ile de göz dolduruyor. Tezhip ve ciltleme çalışmaları son aşamaya gelen Kuran, okuyucuyu yeniden hat sanatının incelikleri ve zenginliğiyle buluşturmak üzere baskıya verilmeyi bekliyor.

  Hayatı kolaylaştıran teknolojinin, kültürel değerler ve sanat söz konusu olduğunda ortaya bazı sıkıntılar çıkarabildiğini vurgulayan Hattat Vural, ‴Dizgide monotonluk ve duygu eksikliğinin apaçık görüldüğü bilgisayar programıyla oluşturulan Kuran῾daki yaygınlaşma, tamamen Allah kelamını yazma gayesi taşıyan yüzlerce yıllık geleneğe sahip hat sanatımıza ciddi darbe vuruyor.‴ diye yakınıyor.

  Tezhip ve ciltleme hazırlıklarının tamamlanmasıyla eseri baskıya vereceklerini kaydeden Vural, yola çıkış gayesini ‴Kur῾an-ı Kerim῾in yazımında yeniden sanata yönelişe vesile olabilmek ve okunabilirliği kolaylaştırmak‴ şeklinde özetliyor. Kur῾an-ı Kerim῾in, bir estetik sanatı olan Hat῾la yazılması gerektiğini savunan Vural, ‴Yüzlerce yıllık geleneğe sahip bu sanatı, bilgisayarla kolay yazılıyor ve okunuyor diye bir çırpıda kenara atamayız. Bilgisayar dizgisinde, el yazmasındaki estetik ve ruhu bulmanız mümkün değil. Bilgisayarda çizgilerin birbirine monoton bir şekilde birleştiğini ve harekelerin kıl gibi ince olduğunu görebilirsiniz. El yazmasında ise harflerin kıvrımları daha esnek ve kişiye özeldir. Sanatçının ruh yapısını, Kur῾an῾la muhabbetini, ustalığını ve sanat anlayışını yansıtır.‴ şeklinde konuşuyor.

  Daha rahat okunuyor

  El yazmaları döneminde insanların Kur῾an῾ı okuyamama gibi bir sıkıntısı bulunmadığına işaret eden Vural, ‴Aslında Kur῾an῾dan yabancılaşmanın getirdiği bir acemilik var. Ve bu acemiliğimizi hat sanatını bir kenara atıp, bilgisayara yönelmekle gidermeye çalışıyoruz. Bu son derece yanlış… Eski hat üstatları yazımda sanatı ön planda tutuyor ve bu nedenle harekeler bazen ilgili harften uzaklaşabiliyordu. Halihazırda piyasadaki Kuran῾ların birçoğu eski üstatların el yazmalarının kopyasından oluşuyor. Günümüzde bu eserleri okurken oldukça zorlanıldığını gören yayımcılar, bilgisayar ortamında hazırladıkları Kuranla çözüm üretmeye çalıştılar. Ancak bu yeniliğe olan talep o derce arttı ki, çıkış noktası Kuran῾ı yazmak olan hat sanatının geleceği endişe uyandırmaya başladı. Buradan hareketle hem okunmazlık sorununa çözüm getirecek, hem de hat sanatını yeniden canlandıracak bir arayışa girdim. İki yıllık ön hazırlık aşamasından sonra, hem geçmiş dönemdeki hat yazmalarına göre daha açık ve okunabilir, hem de bilgisayar dizgisindeki rahatlığı aratmayan ve aynı zamanda sanatsal değerlerden de ödün vermeyen bir Kuran yazımına başladım. 3 yıllık çalışma sonucunda eserimizi tamamlamak nasip oldu. Ön prova baskısını yaptık. Şu anda tezhip ve cilt çalışmaları yapılıyor. En kısa sürede baskıya geçip çoğaltmayı hedefliyoruz.‴ diye konuştu.

  Kaynak: http://www.gungoren.bel.tr/haber_ana.asp?page=183

   

   

  İlk Sayfa Önceki Sayfa  1 / 1 Sonraki Sayfa Son Sayfa

   

  
  Site Hakkında

  ARAMAARAMA
  Hat Eserleri Galerisi


  Hat Eserleri Galerisinden...

  Levha - Hadis-i Şerif - Eseri büyük olarak görmek için tıklayınız

   
   
  
  Sayfa başına dön Bu sitede yer alan eserlerin tüm hakları sahiplerine aittir. Sahiplerinden izinsiz kopyalanamaz,
  çoğaltılamaz ve başka mecralarda yayınlanamaz. Tüm hakları Yayın sponsoru: OrtaklarWeb tasarım: Korelasyonsaklıdır.

  Kalem Güzeli - www.kalemguzeli.org 2008 - 2019